Header image

שאלות ותשובות

 
באבחון מורפולוגי נמצאו לי 0 תאי זרע תקינים. האם פירוש הדבר שאני עקר?
כלל וכלל לא. האבחון הוא בדיקה מדגמית של תאי זרע ומטרתו לסייע לרופא להעריך את סיכויי הצלחת ההפריה בהתחשב בגורמים רבים אחרים. לצורך העניין, אם מתוך 200 התאים שנסרקו במהלך האבחון לא נמצאו תאי זרע תקינים, הרופא עשוי לוותר על ה-IVF הקונבנציונלי לטובת ICSI, או אף להמליץ על מיון מורפולוגי של תאי זרע, כיוון שהסיכוי שתא תקין יפרה את הביצית ללא התערבות הוא קטן מ-0.5% (פחות מתא אחד מתוך 200). האבחון מסייע, לפיכך, להחליט על מידת ההתערבות הדרושה להצלחת התהליך.
 
ביצעתי בדיקת זרע שלוש פעמים בקופת חולים ולא נמצאו תאי זרע כלל. רופא אורולוג הודיע לי שללא ניתוח, אין לי סיכוי להביא ילדים. האם יש פתרון אחר עבורי?
ודאי. לשם כך, אנו מציעים את חיפוש תאי הזרע הנדירים. במידה וקיימים תאי זרע בודדים בזרמה, אנו מתחייבים למצוא אותם. יתר על כך, באפשרותנו להקפיא אותם לשימוש עתידי וכך, לא תצטרך לחשוש ממצב שבו ביום שאיבת הביציות לא יימצאו תאי זרע טריים. לנוחיותך, [דף הנחיות] המפרט את הדרישות לקראת ביצוע החיפוש.
 
אנו זוג בני 40+ ועברנו ללא הצלחה מספר טיפולי IVF. כל הבדיקות שביצענו עד כה יצאו תקינות. מה עוד באפשרותנו לעשות על מנת להביא להריון המיוחל?
על אף שגיל 40 בצדק נחשב ל-30 החדש, לצערנו, אין כך הדבר כאשר מדובר בביציות. ככל שהשנים עוברות, יכולתן לקלוט את תא הזרע ולשלב את המטען הגנטי שלו בזה שלהן יורדת בצורה ניכרת. תאי הזרע עצמם, שמיליונים מהם מיוצרים מדי יום, מכילים פגמים גנטיים רבים ש"מתוקנים" על ידי הביצית במהלך ההפריה. לפיכך, ככל שהביצית מתבגרת, היכולת שלה לחפות על פגמי הזרע יורדת ואיתה הסיכוי להריון. אך לא הכל אבוד. המיון המורפולוגי של תאי זרע המוצע על ידינו מאפשר לבחור את תאי הזרע בעלי מספר הפגמים הנמוך ביותר ועל ידי כך "להקל" על הביצית ולהגביר את סיכויי ההפריה והתפתחות העובר באופן משמעותי.
 
אני בת 42, מעוניינת לעבור הפריה מזרע תורם. לשם כך, קניתי מספר מנות מבנק זרע בקליפורניה בעלות של 5000 ₪ למנה. נאמר לי שמדובר בתורם הכי איכותי במכון ועל אף זאת, כבר עברתי שני סבבי IVF עם הזרע ללא הצלחה כלל. מה ביכולתי לעשות?
התורמים נבחרים על ידי בנקי הזרע לפי פרמטרים של ריכוז תאי הזרע למיליליטר ואחוז תאי הזרע בתנועה. עם זאת, יש לקחת בחשבון שאצל כלל הגברים רובם המוחלט של תאי הזרע אינם תקינים וזאת מהסיבה הפשוטה שייצור של 100 מיליון תאים ביום לא משאיר אפשרות ל"בקרת איכות". לפיכך, גם לתורם עם נתוני הזרע הכלליים הכי מרשימים, בהחלט ייתכן שאין תאי זרע תקינים כלל, או שהאחוז שלהם כל כך נמוך שהסיכוי שדווקא תא תקין יפרה את הביצית שואף ל-0. לפיכך, אנו מציעים את המיון המורפולוגי של תאי הזרע, במהלכו אנו בוחרים את תאי הזרע התקינים ביותר ורק בהם יבוצע השימוש לצורך הפריה.
 
הופניתי על ידי רופא נשים להזרעה תוך רחמית, אך במועד הביוץ המתוכנן, בעלי טס לחו"ל. מה עליי לעשות?
אין בעיה כלל. ניתן להביא אלינו מנת זרע מבעוד מועד. אנו נקפיא אותו ונפשיר ביום ההזרעה. אם זאת, יש לקחת בחשבון שמעבדת MFC היא אינה בנק זרע ולפיכך לא מתאפשר אחסון זרע לטווח ארוך.
 
האם השימוש בזרע קפוא בטוח? האם ההקפאה עלולה לפגוע בעובר שיווצר מהזרע?
נכון לעכשיו לא נמצאה כל הוכחה לפגיעה כלשהי בהתפתחות העובר כתוצאה משימוש בזרע קפוא. עם זאת, יש לקחת בחשבון שההקפאה בהחלט עשויה לפגוע בשרידות הזרע וביכולתו להפרות את הביצית. לפיכך, לא מומלץ לבצע הקפאה משיקולי נוחות, אלא רק במצבים בהם לא נותרת ברירה.
 
קראתי באינטרנט ששימוש במיקרומניפולציה (ICSI) עשוי לגרום לפגמים התפתחותיים אצל הילד. הרגיעו אותי!
אין שום סיבה לדאגה. על כל מחקר המראה שישנה עליה (מזערית) באחוז הפגמים ההתפתחותיים בקרב ילדים שנולדו כתוצאה משימוש במיקרומניפולציה לעומת ילדים שלא, יש לפחות מחקר אחד המראה כי אין קשר בין השניים. אך הדבר המשמעותי שיש לקחת בחשבון הוא העובדה הפשוטה שללא שימוש בטכנולוגיה, הילדים האלה לא היו באים לעולם כלל! לפיכך, גם אם קיימת עליה מינורית כלשהי בשכיחות בעיות ההתפתחות (מה שמוטל בספק רב), יש לתלותה בפגמים שהיו בביציות או בזרע, אשר בגינם לא התאפשרה ההפריה מלכתחילה ולא בטיפול הפוריות.
 
נקבעה לי שאיבת ביציות לשעה 9:00. האם בעלי יכול להגיע אליכם בשעה 5:00 על מנת לבצע מיון מורפולוגי?
על אף שהמיון המורפולוגי בד"כ אורך מספר שעות, אין שום צורך להגיע כל כך מוקדם. בניגוד לדעה הרווחת בקרב המטופלים, הפריית הביציות לא מתבצעת מיד עם השאיבה. למעשה, הביציות יכולות להמתין לזרע עד 6 שעות במעבדה ולעתים אף יותר. לפיכך, לא תהיה כל בעיה להביא את הזרע למעבדה בסביבות השעה 8:00 והמיון יסתיים קרוב לוודאי בסביבות 12:00, כאשר הביציות ימתינו לא יותר מ-3 שעות.
 
האם יש אפשרות להביא את הזרע מהבית במקום לתת אותו במעבדה?
כן ואפילו מומלץ. זרע טרי הוא צמיגי מאוד ולא ניתן לעבוד איתו. לפיכך, על זרע שניתן במעבדה לעמוד כחצי שעה על מנת להתנזל. הבאת זרע מהבית תחסוך המתנה מיותרת (וזאת בלי לקחת בחשבון את הזמן הדרוש למתן עצמו) ותזרז את הטיפול. עם זאת, אם הזמן להבאת הזרע למעבדה הוא יותר משעה וחצי, כדאי לקחת מהמעבדה מבעוד מועד נוזל משמר שיסייע לזרע לשרוד את הנסיעה ולקבל הדרכה על שימוש בו.
 
 
 
אנחנו זוג שומר מצוות ומעוניינים בהשגחה הלכתית על תהליך הטיפול בזרע. האם אתם מספקים שירות זה?
שירותי ההשגחה מסופקים על פי דרישת המטופלים על ידי שני גופים חיצוניים: מכון פוע"ה וארגון בוני עולם. המשגיחות מלוות את כל שלבי הטיפול בזרע החל מרגע קבלתו במזכירות. על מנת להבטיח את נוכחות המשגיחה, יש צורך בתיאום מול הארגון מבעוד מועד לשעה אליה נקבע התור.
 
מה המספר האופטימלי של ימי התנזרות לפני בדיקת זרע?
ככלל, ההמלצה של ארגון הבריאות העולמי היא 3-5 ימי התנזרות. עם זאת, בהסתמך על מחקרים וגם מניסיוננו במעבדה, ראינו כי במקרים בהם יש צורך בחיפוש תאי זרע נדירים, הגדלת מספר ימי ההתנזרות ל-10 עד 14 ימים מגדילה את הסיכוי למצוא תאי זרע בזרמה, כיוון שכך יותר תאי זרע (בתנאי, כמובן, שקיים ייצור של תאי זרע) יצטברו ביתרת האשך טרם הפליטה.
 
אני מאובחן עם תסמונת קליינפלטר. האם אני יכול להביא ילדים לעולם?
באופטימיות זהירה – כן. טיפולי הפוריות המוצעים כיום מאפשרים לכ-50% מבעלי התסמונת להביא ילדים לעולם תוך שימוש בטכניקות ה-micro-TESE וה-ICSI. עם זאת, חלק ניכר מבעלי התסמונת מוגדרים כ"מוזאיקים" או "פסיפסיים", כלומר בגופם ישנם גם תאים המכילים את כרומוזום ה-X הנוסף וגם כאלה שלא. בגברים אלה ישנו סיכוי למצוא תאי זרע גם באמצעות חיפוש של תאי זרע נדירים ובמקרים נדירים מאוד, ישנם גברים שאף לא נזקקים לטיפולי פוריות!
 
האם ניתן להקפיא אצלכם זרע לטווח ארוך?
לא. המרכז לפוריות הגבר הוא אינו בנק זרע ולכן לא מציע שירותי אחסון זרע, פרט למקרים בהם מדובר בזרע שנמצא במהלך חיפוש תאי זרע בודדים או בזרע המיועד להפריית ביציות תורמת בחו"ל. עם זאת, במידה וישארו דגימות בסיום טיפולי הפוריות, תתבקשו להעביר את הזרע לבנק זרע לבחירתך.
 
מדוע עליי לבצע בדיקות דם לפני הקפאת זרע?
לפי הנחיית משרד הבריאות, לא ניתן לאחסן דגימה של נוזל גוף כלשהו מבלי שיימצא נקי מנגיפי צהבת ו-HIV מתוך חשש לזיהום דגימות אחרות הנמצאות באותו מיכל אחסון.
 
אין באפשרותי להגיע בשעה שנקבעה, האם אשתי יכולה להביא את הזרע במקומי?
כן, בתנאי שהיא תביא איתה את תעודת הזהות שלך וייפוי כח להעברת הזרע. ייפוי הכח חייב לכלול את שמותיכם ומספרי הזהות שלכם, תאריך וחתימתך בכתב יד.